داور محترم 

ضمن تشکر از قبول داوری و وقتی که اختصاص می دهید،‌ جهت رؤیت مشخصات مقاله و یا دانلود کردن فایلهای آن، پس از کلیک بر روی کد مقاله، باید به قسمت انتهایی صفحه مراجعه نمایید.

برای داوری مقالات ضروری است فرم داوری را تکمیل کنید ولی چنانچه لازم میدانید نظرات خود را نیز به صورت کامنت در حاشیه متن مقاله اضافه نمایید، میتوانید فایل حاوی کامنت را با عنوان "article-comments-your name" در قسمت فایلهای ارسالی آپلود کرده و سپس نظر نهایی خود را در سایت اعلام نمایید. دقت کنید نام فایل حتماً به انگلیسی باشد تا مشکلی در آپلود کردن بوجود نیاید. (در قسمت article، نام مقاله مورد داوری شده و در قسمت your name، نام خانوادگی خود را وارد کنید).

در قسمت توضیحات برای سردبیر و یا نویسنده بصورت اختیاری چنانچه مطلبی هست،‌ مرقوم فرمایید.

 چنانچه امکان رؤیت و یا دانلود فایل های مقاله مقدور نمیباشد و یا درصورت نیاز به اطلاعات بیشتر و یا هرگونه توضیح با دفتر مجله تماس بگیرید.

 

وظایف داوران

داور در موارد زیر نباید داوری مقاله را قبول کند:­

 • تشخیص دهد صلاحیت نقد و ارزیابی مقاله را ندارد.
 •  اگر هرگونه مشکل کاری یا شخصی با نویسنده یا نویسندگان مقاله داشته باشد.
 •  هرگونه شرایط و موقعیت دیگری که به نحوی موجب تبعیض و تعصب در روند داوری شود.

داور باید بکوشد تا نقدی صحیح، موشکافانه و سازنده ارائه دهد

داوران متعهد هستند به محض تشخیص مشابهت اساسی با مقاله‌ای که قبلا به چاپ رسیده است، به سردبیر اطلاع دهند.

 • اگر داور با هرکدام از همکاران خود در مورد خاصی مشورت کرده است، نام مشاور و یا همکار مربوطه و نیز موضوع مورد مشورت باید به سردبیر اطلاع داده شود.
 • شورای سردبیری تقاضا دارد در صورت قبول داوری در زمان مشخص شده نتجه داوری را ارسال نمایند.
 • خط مشی بررسی همتا

  فرآیند بررسی، جنبه مهمی از فرآیند انتشار یک مقاله است. این فرآیند به یک ویراستار در تصمیم‌گیری در مورد مقاله کمک می‌کند و همچنین نویسنده را قادر می‌سازد تا نسخه خطی را بهبود بخشد. مجلات آکادمیک یک فرآیند بررسی دوسوکور را اجرا می‌کنند.

  هویت نویسنده (ها) از نسخه خطی حذف می‌شود و در طول فرآیند بررسی از نظر داوران محافظت می‌شود. داور تنها نسخه خطی را بدون هیچ‌گونه اطلاعاتی که بتواند هویت نویسنده (نویسندگان) را کشف کند، دریافت می‌نماید. اطلاعات حذف شده شامل نام نویسنده(ها)، آدرس/وابستگی، کشور، تلفن/فاکس و ایمیل است. هر گونه اطلاعاتی در تأییدیه و اعلامیه تعارض منافع که ممکن است منجر به کشف هویت نویسنده شود نیز قبل از ارسال آن به داوران از نسخه خطی حذف می‌شود.

  دست نوشته‌ها به اعضای هیئت تحریریه مجله یا سایر داوران واجد شرایط اختصاص داده می‌شود. فرآیند بررسی با استفاده از سیستم مدیریت نسخ خطی انجام می شود. داوران، پس از بررسی مقاله ارسالی یکی از توصیه‌های زیر را ارائه می‌دهند:

  • پذیرش بدون قید و شرط. پذیرفتن، با یا بدون ویرایش‌های سرمقاله.
  • قبول مشروط. از نویسندگان دعوت کنید تا قبل از تصمیم گیری نهایی، نسخه خطی خود را برای رفع نگرانی های خاص بازبینی کنند.
  • رد کردن به شکل فعلی. رد کنید، اما به نویسندگان نشان دهید که کار بیشتر ممکن است ارسال مجدد را توجیه کند.
  • عدم پذیرش کامل. رد مستقیم، معمولاً به دلایل علاقه متخصص، فقدان تازگی، پیشرفت مفهومی ناکافی یا مشکلات فنی و/یا تفسیری عمده.

  پس از بررسی نسخه خطی، گواهی بازبینی برای داوران صادر می شود.